Strona główna Wydział Filozoficzny O wydziale Instytucje Wydziału Instytucje naukowo-dydaktyczne Instytut Filozofii Wakacyjne odcinki Kursu krytycznego myślenia dr Jakuba Prusia
Wakacyjne odcinki Kursu krytycznego myślenia dr Jakuba Prusia
Dr Pruś nie urlopował się też od pisania felietonów dla cyklu „Kurs krytycznego myślenia” na portalu „Filozofuj!”.
W tekście pt. „Zawsze tak było – kiedy powoływać się na tradycję w argumentacji?” bada, czy powiedzenie, że „zawsze tak było” może być niekiedy mocnym argumentem? Wszędzie tam, gdzie ludzie przywykli do tego, co się wcześniej akceptowało lub w jaki sposób się robiło, w odpowiedzi na propozycję zmiany odpowiadają: „zawsze tak było” – co kończy dyskusję. Kiedy jest to błędny argument, a kiedy może wspierać argumentację.
Natomiast w felietonie pt. „Argumentacyjne ą‑ę, czyli błąd błędu logicznego” dr Pruś wskazuje, że dobrze jest znać błędy logiczne (także łacińskie nazwy) – sama ta wiedza sprawia, że jesteśmy bardziej czujni, gdy na nie natrafiamy w czyimś (lub własnym) rozumowaniu. Oczywiście, samo zarzucenie komuś błędu nie kończy argumentacji – podobnie jak postawienie komuś zarzutu nie sprawia, że ta osoba jest winna.
A pod koniec sierpnia możemy wraz z dr Prusiem zastanowić się nad popularnym i podchwytliwym błędem logicznym dzięki felietonowi: „No to udowodnij mi, że tak nie jest! – przerzucanie ciężaru dowodu”. Onus probandi, a więc ciężar dowodu, to po prostu obowiązek, jaki bierze na siebie osoba, która formułuje jakieś twierdzenie lub argument – jeśli odbiorca prosi o wyjaśnienie lub żąda uzasadnienia, to wówczas autor twierdzenia powinien je przedstawić. Dopóki twierdzenia nie udowodni, a mówiąc dokładniej, jeśli nie poda jakichś racji, które to twierdzenie wspierają, dopóty spoczywa na nim ciężar dowodu.